Thursday 26 April 2012

Mari Menonton Sambil Belajar Bersama-Sama


23 April lepas, Alhamdulillah Ustazah dah selesaikan tugasan mengajar untuk subjek EDU 3026 (Pengajaran, Teknologi & Penaksira). Ustazah pilih tajuk Mengenal huruf Jawi. Satu perkara yang Ustazah suka adalah mengajar cuma 6 orang pelajar sahaja. Sikit bukan? Jika nak dibandingkan dengan guru-guru lain mempunyai puluhan pelajar bagi setiap kelas.

Nak tahu apa yang Ustazah dah buat? Jom tengok di bawah.






Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh                          :           23 hb  April. 2012

Kelas                           :           1  Cemerlang

Masa                            :           8.40 – 9.10

Bilangan murid              :           6 orang

Mata pelajaran             :           Pelajaran Jawi

Standard Kandungan  :           6.1  Mengenal, menyebut dan menulis huruf jawi tunggal.

Standard Pembelajaran:          6.1.1 Mengenal, menyebut dan menulis huruf jawi tunggal dengan
                                                         betul

Objektif                       :           Pada akhir pengajaran murid dapat:
i)                    mengenal 35 huruf jawi
ii)                   menyebut 35 huruf jawi dengan betul
iii)                menulis 35 huruf  jawi   dengan betul.

Pengetahan sedia ada  :           Mengenal huruf hijaiyyah

Konsep                        :           Mengenal 35 huruf jawi dengan betul

Bahan                          :           LCD / Kad  Imbasan  / Lembaran Kerja



Langkah/masa
Isi Pelajaran
Aktiviti
Aktiviti guru
Aktiviti murid

Set Induksi
(5 minit)

 Huruf  Hijaiyyah


Guru menayangkan video nasyid alif,ba,ta.

Murid melihat dan mendengar video alif,ba ta.


Langkah 1
(5  minit)
Mencari huruf yang sama bentuknya.
Guru menghimpunkan semua kad huruf hijaiyyah di atas meja.
Guru menyebut satu huruf Hijayyah murid-murid perlu mencari huruf yang sama bentuknya.
Murid mendengar arahan guru.
Murid mencari  huruf yang sama bentuknya.

Langkah 2
(8 minit)

Menyebut huruf

Guru menyuruh murid menyebut huruf yang ada di tangan masing-masing seorang demi seorang.

Guru menyuruh murid mencari pasangan masing-masing serta menyebut huruf pasangan.

Murid menyebut huruf yang ada di tangan masing-masing.
Murid mencari pasangan dan menyebut huruf pasangan.

Langkah 3
(7  minit)

Menulis huruf

Guru menyebut huruf hijayyah.


Guru menunjuk huruf yang ditulis di papan putih.

Murid menulis huruf yang disebut oleh guru dipapan putih.
Murid menyebut beramai-ramai.

Langkah 4
(5  minit)

Lembaran Kerja

Guru mengedar kertas lembaran kerja.


Murid-murid menyiapkan kerja yang diberi.

Penutup
(5  minit)

Menyemak lembaran kerja.

Guru menyemak lembaran kerja murid.


Guru membuat kesimpulan pengajaran.

Murid melihat semula hasil kerja mereka.


Refleksi P&P

No comments:

Post a Comment