23 April lepas, Alhamdulillah Ustazah dah selesaikan tugasan mengajar untuk subjek EDU 3026 (Pengajaran, Teknologi & Penaksira). Ustazah pilih tajuk Mengenal huruf Jawi. Satu perkara yang Ustazah suka adalah mengajar cuma 6 orang pelajar sahaja. Sikit bukan? Jika nak dibandingkan dengan guru-guru lain mempunyai puluhan pelajar bagi setiap kelas.
Nak tahu apa yang Ustazah dah buat? Jom tengok di bawah.
Rancangan Pengajaran Harian
Tarikh : 23
hb April. 2012
Kelas : 1 Cemerlang
Masa : 8.40
– 9.10
Bilangan murid : 6
orang
Mata pelajaran : Pelajaran
Jawi
Standard Kandungan : 6.1 Mengenal, menyebut dan menulis huruf jawi
tunggal.
Standard Pembelajaran: 6.1.1 Mengenal, menyebut dan menulis
huruf jawi tunggal dengan
betul
Objektif : Pada
akhir pengajaran murid dapat:
i)
mengenal 35 huruf jawi
ii)
menyebut 35 huruf jawi dengan betul
iii)
menulis 35 huruf jawi
dengan betul.
Pengetahan sedia ada : Mengenal
huruf hijaiyyah
Konsep : Mengenal
35 huruf jawi dengan betul
Bahan : LCD
/ Kad Imbasan / Lembaran Kerja
Langkah/masa
|
Isi
Pelajaran
|
Aktiviti
|
|
Aktiviti
guru
|
Aktiviti
murid
|
||
Set Induksi
(5 minit)
|
Huruf
Hijaiyyah
|
Guru menayangkan video nasyid
alif,ba,ta.
|
Murid melihat dan mendengar video
alif,ba ta.
|
Langkah 1
(5 minit)
|
Mencari huruf yang sama
bentuknya.
|
Guru menghimpunkan semua kad
huruf hijaiyyah di atas meja.
Guru menyebut satu huruf Hijayyah
murid-murid perlu mencari huruf yang sama bentuknya.
|
Murid mendengar arahan guru.
Murid mencari huruf yang sama bentuknya.
|
Langkah 2
(8 minit)
|
Menyebut huruf
|
Guru menyuruh
murid menyebut huruf yang ada di tangan masing-masing seorang demi seorang.
Guru menyuruh
murid mencari pasangan masing-masing serta menyebut huruf pasangan.
|
Murid menyebut huruf yang ada di
tangan masing-masing.
Murid mencari pasangan dan
menyebut huruf pasangan.
|
Langkah 3
(7 minit)
|
Menulis huruf
|
Guru menyebut huruf hijayyah.
Guru menunjuk huruf yang ditulis
di papan putih.
|
Murid menulis huruf yang disebut
oleh guru dipapan putih.
Murid menyebut beramai-ramai.
|
Langkah 4
(5 minit)
|
Lembaran Kerja
|
Guru mengedar
kertas lembaran kerja.
|
Murid-murid menyiapkan kerja yang
diberi.
|
Penutup
(5 minit)
|
Menyemak lembaran kerja.
|
Guru menyemak
lembaran kerja murid.
Guru membuat
kesimpulan pengajaran.
|
Murid melihat semula hasil kerja
mereka.
|
No comments:
Post a Comment